Starověká doba

První člověk (archanthropus) se objevil na území Ukrajiny přibližně před 1 miliónem let v období paleolitu. Archanthropové hodnověrně přišli ze západních regionů jižní Asie a Balkánu. Brzy se objevili první neandrtálci (před přibližně 135-150 tisíci lety), kteří byli rozvinuti z hlediska rozumového a fyzického aspektu a měli již rodinné vztahy. Jejich následovníky byli kromaňonci, první představitelé „rozumných lidí“ , kteří se na našem území objevili přibližně před 35 tisíci lety.

Během doby středního paleolitu značně vzrostl počet obyvatel a nakrmit je pouze lovem již nebylo možné. Z tohoto důvodu se prvobytní lidé museli naučit lovit ryby, sbírat plody a rostliny a také ochočovat zvířata. V období neolitu se lidé naučili obdělávat půdu, chovat dobytek a vyrábět hliněné nádobí. Velký význam v té době nabyly rozpory v oblasti výroby mezi obyvateli různých regionů Ukrajiny. V té době se aktivně rozvíjela zemědělská činnost, lov a rybolov, jsou pozorovány procesy ekonomického a kulturního rozvoje. Také s v tomto období zformoval primitivní systém společenského zřízení na základě matriarchátu.

V době bronzové (4-3 tisíciletí do naší éry) vzrostla produktivita práce a byly zjištěny významné posuny ve společnosti způsobené její stratifikací (rozvrstvení) podle majetkových příznaků a změn v ideologii. Tripolská kultura, která se rychle rozšířila na značném území, dosáhla vysoké úrovně rozvoje.

Золота пектораль,
сер. 4 ст. до н.е
із скіфської Товстої могили
на Дніпропетровщині
статуетка,
Трипільська культура
4-3 тис. до н.е