Černobylská katastrofa

Rozsah černobylské katastrofy, která byla jednou z nejhrůznějších technogenních katastrof v dějinách lidstva, je dobře znám jak vědcům, tak i politikům celého světa. Do okolního prostředí bylo vyvrženo kolem 3% radionuklidů, které byly v okamžiku katastrofy nashromážděny ve čtvrtém reaktorovém bloku ČAE.

Havárie způsobila znečištění více než 145 tisíc km2 území Ukrajiny, Běloruské republiky a Ruské federace, hustota znečištění radionuklidy 137-Cs a 90-Sr převyšuje 37 kBq/m2. Důsledky Černobylské katastrofy trpělo více než 5 miliónů lidí, radionuklidy bylo znečištěno kolem 5 tisíc obcí v Běloruské republice, Ukrajině a Ruské federaci. Z toho na Ukrajině - 2218 obcí a míst s obyvatelstvem přibližně 2,4 mil lidí. Černobylská havárie způsobila bezprecedentní ozáření obyvatelstva uvedených států. Kromě Ukrajiny, Běloruska a Ruské federace jeho vliv na sobě pocítily i Švédsko, Norsko, Polsko, Velká Británie a jiné země.

Hlavními příčinami katastrofy byly:

  • Provedení nedostatečně přesně a správně zabezpečeného elektrotechnického experimentu.
  • Nízká úroveň kultury operátorů, vedení jak elektrárny, tak i ministerstva elektrifikace celkově v oblasti zabezpečení jaderné bezpečnosti.
  • Nedostatečná úroveň zabezpečení a uran-grafitový reaktor RBMK-1000.
  • Omyly personálu.

Všechna tato fakta jsou známa světové veřejnosti. Práce na likvidaci následků havárie ČAE ze dne 26.04.86 se prováděly pod vedením Vládní komise SSSR, která začala pracovat v Černobylu již v druhé polovině dne 26.dubna a pokračovala ve své činnosti do roku 1991.

Vládní komise přijala rozhodnutí o vytvoření 30 km ochranné zóny kolem Černobylské AE. Od 27.dubna 1986 Vláda Ukrajiny uskutečnila evakuaci obydlených míst Pripjať a Černobyl, okresních center a obcí v 30 km zóně záboru (kolem 100 tisíc lidí).

Zatajování informací o Černobylské katastrofě vyvolalo vznik a rozšíření nejneuvěřitelnějších fám týkajících se možných následků katastrofy. Což způsobilo vznik obrovského sociálního a psychologického napětí mezi obyvatelstvem a nedůvěry vůči oficiálním informacím.

VedeníSSSR odmítlo mezinárodní spolupráci při provádění prací likvidujících následky jaderné katastrofy. Až v roce 1989 se Vláda SSSR obrátila na MAAE s prosbou odborně ocenit činnosti týkající se likvidace následků havárie ČAE.

Havárie na Černobylské AE zásadně změnila radiační stav na velkých územích v mnoha evropských zemích.

В důsledku výbuchu jaderného reaktoru 4 bloku Černobylské AE a rozrušení kontejmentu došlo k výronu radioaktivních látek do okolí a podle výpočtů různých autorů až do 13 Exobecquerelů (1018) radionuklidů. Přibližně 200 radioaktivních izotopů prvků se rozšířilo na tisíce kilometrů od ČAE a v dubnu 1986 se nacházely ve všech zemích severní polokoule, na vodních plochách Tichého, Atlantického a Severního ledového oceánu.

Dávky ozáření obyvatelstva Ukrajiny v důsledku Černobylské katastrofy

Byla ohodnocena kolektivní dávka vnějšího ozáření obyvatelstva Pripjati, která činila 500 Sv na osobu. Byla ohodnocena kolektivní dávka vnějšího ozáření všeho obyvatelstva v 30 km zóně (kromě Pripjati) a ta činila 640 Sv na osobu.

Hustota sedimentace izotopu 137-Cs černobylského původu, která převyšuje 37 kBc na km2, byla zaregistrována na přibližně 48400km2 zamořených území Ukrajiny, kde bydlí převážně v rolnických obcích více než 1,45 miliónu obyvatel. Průměrné dávky vnějšího ozáření pro různá území byly stanoveny v rozmezí 1.4-15 mSv pro 1986, 3.8-40 mSv pro prvních 20 let po havárii a 5.2-55 mSv pro 70-leté období po havárii.

Sociální následky Černobylské katastrofy z pozice 25-letého období

K 1.lednu 2011 mělo na Ukrajině 2 594 071 osob statut postižených následky katastrofy Černobylskou AE. Při snížení počátečního množství postižených o 19% za období 2001-2011, což je celkem přirozené, byly zjištěny dvě charakteristické zvláštnosti. Prudce prakticky 1,8 krát se zvýšil počet v kategorii invalidů Černobylu. Ne tak závažně, jen o 3% se zvýšil počet postižených, kteří pracovali za zónou záboru. A nejvíce se (o 24%) snížily počty účastníků likvidace následků havárie v letech 1986-1987. Což hovoří o tom, že první skupina likvidátorů, mladých lidí, byla zdravotně nejvíce zasažena a - postupně vymírá.

Nyní je na Ukrajině evidováno 17 448 rodin, které požívají výhod z důvodu ztráty živitele, jehož smrt je spojena s Černobylskou katastrofou. Totéž je ve všech regionech země.