Novela zákona o matrikách připouští možnosti užívání příjmení žen
v mužském rodě (bez přechylování –ová)

Právě vyšla ve Sbírce zákonů (pod číslem 165/2004 Sb.) novela zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení, která mimo jiné nově upravuje možnost zapsání příjmení ženy do matriční knihy a užívání příjmení ženy v mužském tvaru. Podle novely má žena možnost užívat ženské příjmení bez povinného přechýlení podle pravidel české mluvnice (tj. bez koncovky –ová) na základě žádosti v následujících případech:

  1. pokud je žena cizinkou nebo je českou státní občankou a je jiné než české národnosti nebo je-li českou státní občankou a její manžel je cizinec anebo je-li českou státní občankou, která má nebo bude mít trvalý pobyt v cizině,
  2. na žádost rodičů při narození dítěte ženského pohlaví, pokud je dítě cizincem a pokud je českým občanem, má-li jinou národnost než českou nebo má-li nebo bude mít trvalý pobyt v cizině nebo je-li jeden z jeho rodičů cizincem.

Novela obsahuje též přechodné ustanovení, které zajišťuje ženám a dětem ženského pohlaví, jejichž příjmení je v matriční knize zapsáno podle stávající právní úpravy (tedy s koncovkou –ová), žádat o změnu zápisu do matriční knihy na mužský tvar příjmení. Žádost o změnu zápisu příjmení do matriční knihy lze podat u kteréhokoli matričního úřadu nebo u zastupitelského úřadu České republiky.

Novela nabyla účinnosti dne 16. dubna 2004.