Informace o pravidlech provádění celních prohlídek v zónách zjednodušené celní kontroly (zelený koridor) při přepravě předmětů občany přes celní hranice Ukrajiny

§68 Celního zákoníku Ukrajiny stanoví provádění zjednodušené celní kontroly, která probíhá v příslušných zónách (koridorech).

Zjednodušená celní kontrola se používá v případech, kdy občané přepravují přes celní hranice Ukrajiny zboží nepodléhající povinnému deklarování a proclení a nespadající do kategorie zboží, na jehož přepravu přes celní hranice Ukrajiny se vztahují zákazy nebo omezení.

Občané odbavovaní v zónách (koridorech) zjednodušené celní kontroly nepodávají celní deklaraci.

Zproštěním povinnosti podávání celní deklarace není dotčeno povinné dodržování postupu přepravy zboží přes celní hranice Ukrajiny.

Příkazem Státní celní služby Ukrajiny ze dne 18. 2. 2006 č. 137 jsou schválena Pravidla pro uplatnění zjednodušeného postupu provádění celních prohlídek předmětů přepravovaných občany, kteří cestují leteckou dopravou, která byla zaregistrována Ministerstvem spravedlnosti Ukrajiny dne 1. 3. 2006 pod č. 217/12091 (dále jen Pravidla).

Dle odstavce 1.2 těchto Pravidel:

  • „zelený“ koridor je zóna zjednodušené celní kontroly, která je součástí zóny celní kontroly v areálu (prostorách) letiště, je vybavena příslušným technickým a informačním zařízením a určena k provádění celních prohlídek podle zjednodušeného postupu, a to u zboží přepravovaného občany přes celní hranice Ukrajiny, které nepodléhá povinnému písemnému deklarování ani proclení a na jehož přepravu přes celní hranice Ukrajiny se nevztahují žádné zákazy ani omezení;
  • „červený“ koridor je část zóny celní kontroly v areálu (prostorách) letiště určená k provedení celních prohlídek a celního odbavení zboží za postupu stanoveného legislativou, a to u zboží přepravovaného občany přes celní hranice Ukrajiny, které podléhá povinnému písemnému deklarování a proclení nebo na jehož přepravu přes celní hranice Ukrajiny se vztahují zákazy nebo omezení.

Na základě uvedených Pravidel se zjednodušená celní kontrola používá jednak při vstupu občanů na celní území Ukrajiny, jednak při vycestování mimo toto území.

V místech provádění celních prohlídek, a to i zjednodušených, se v areálu (prostorách) letiště vytvářejí a označují zóny celní kontroly.

„Červený“ a „zelený“ koridor dále mají příslušné barevné značení, nápisy, ukazatele směru pohybu apod. Konec „zelené“ chodby je značen bílou čárou.

Informace o celních pravidlech, která občané potřebují pro posouzení možnosti celního odbavení v „zeleném“ koridoru, se vyvěšuje před zónou celní kontroly a v této zóně.

Z rozhodnutí úřední osoby celního orgánu lze provádět namátkové celní prohlídky předmětů přepravovaných občany v příručních zavazadlech a/nebo v doprovázených zavazadlech, a to s rozbalením zavazadel a/nebo s využitím technických prostředků celní kontroly (detektorů kovu, introskopů apod.).

Na požádání úřední osoby celního orgánu je občan povinen ukázat obsah příručních zavazadel a/nebo doprovázených zavazadel.

Důkladné prohlídky předmětů se provádějí v prostorách celního orgánu speciálně k tomu určených.

Občan samostatně rozhoduje o tom, zda se podrobí zjednodušené celní prohlídce či celní prohlídce s podáním celní deklarace, tedy v „zeleném“ nebo „červeném“ koridoru.

Odpovědnost za porušování celních pravidel nastává pro občana, který si zvolil celní odbavení v „zeleném“ koridoru, od okamžiku překročení bílé čáry, která označuje konec „zeleného“ koridoru.

Přehled údajů, které ohlašuje občan v případě, že přepravuje předměty přes celní hranice Ukrajiny, a forma celní deklarace jsou schváleny vyhláškou Kabinetu ministrů Ukrajiny ze dne 15. 7. 1997 č. 748.

V odst. 10 tohoto Přehledu jsou uvedeny předměty vyžadující povinné deklarování, jejichž přeprava přes celní hranice se provádí na základě povolovacích dokladů vystavených příslušnými kompetentními orgány – jakýchkoliv zbraní, munice a výbušnin, drog a psychotropních látek, kulturních cenností, tiskovin a dalších informačních nosičů, jedovatých, silně působících látek a léků, radioaktivních látek, objektů flory a fauny, jejich částí a produktů z nich získaných, vysokofrekvenčních elektronických zařízení.

Postup dovozu zboží a osobních věcí občany na celní území Ukrajiny upravuje Zákon Ukrajiny ze dne 13. 9. 2001 č. 2681 „O postupu dovozu (zasílání) na Ukrajinu, celního odbavení a proclení osobních věcí, zboží a dopravních prostředků dovážených (zasílaných) občany na celní území Ukrajiny“ (dále jen Zákon).

Na základě ustanovení Zákona je osvobozeno od cla při dovozu na celní území Ukrajiny občany v doprovázených zavazadlech:

  • zboží, jehož souhrnná hodnota činí nejvýše 200 EUR a celková váha činí nejvíce 50 kg;´
  • lihoviny ve množství 1 l, víno 2 l, pivo 5 l, tabákové výrobky 200 cigaret (nebo 200 g těchto výrobků);
  • osobní věci.

Přehled předmětů zařazených mezi osobní věci občanů stanoví vyhláška Kabinetu ministrů Ukrajiny ze dne 13. 12. 2001 č. 1652 „O objemech a způsobu dovozu potravin na celní území Ukrajiny občany pro vlastní spotřebu a přehled předmětů, které nelze považovat za osobní věci občanů“. Dle tohoto přehledu osobní věci občanů jsou:

  1. Osobní šperky, a to i z drahých kovů a kamenů, které mají známky toho, že již byly používány.
  2. Předměty jako je oblečení, obuv, mající vyloženě osobní povahu, určené výhradně pro vlastní používání a zpravidla mající známky toho, že již používány byly, popř. nové, dovážené zpravidla v jednom kuse (sadě).
  3. Osobní hygienické potřeby a osobní kosmetické prostředky ve množství uspokojujícím potřeby jedné osoby po dobu cesty.
  4. Osobní psací a kancelářské potřeby.
  5. Fotoaparát, filmová a videokamera, příslušenství k nim.
  6. Dalekohled.
  7. Přenosný hudební nástroj.
  8. Přenosný zvukový přehrávač (magnetofon, diktafon apod.) s pásky, deskami a disky.
  9. Přenosný rozhlasový přijímač.
  10. Přenosný televizor.
  11. Přenosný osobní počítač a příslušenství k němu.
  12. Kalkulačka, digitální diář.
  13. Osobní přenosné zdravotnické zařízení pro zajištění životních funkcí člověka a kontrolu jeho stavu, mající známky toho, že již bylo používáno.
  14. Mobilní telefon, pager.
  15. Dětský kočárek.
  16. Invalidní vozík.
  17. Sportovní výbava – jízdní kolo, rybářský prut, sada horolezecké výbavy, sada výbavy pro potápění, sada lyží, sada tenisových raket, prkno pro surfing a windsurfing, sada golfové výbavy, ostatní obdobná výbava určená k používání jednou osobou.
  18. Zdravotnické prostředky přepravované přes celní hranice Ukrajiny způsobem a v objemu stanoveném Ministerstvem zdravotnictví.
  19. Věci určené k zařizování bydlení a k zajištění životní činnosti občanů, kteří pobývali v zahraničí na dlouhodobé pracovní cestě.
  20. Ostatní nezbytné potřeby, které jsou vlastnictvím občana a určeny výhradně k zajištění jeho životní činnosti a pro vlastní použití, nejsou zbožím a nejsou určeny ke zcizení nebo předání jiným osobám a odpovídají účelu pobytu v cizině.

Mezi osobní věci občanů nelze zařadit jiné předměty než uvedené v přehledu.

§ 9 Zákona ukládá omezení na dovoz zboží na celní území Ukrajiny občany. Dle jeho ustanovení nesmí občané dovézt na celní území Ukrajiny zemědělskou produkci splňující definici skupin 1 až 24 Ukrajinské klasifikace zboží pro zahraničně-ekonomickou činnost, a to v jakémkoli množství.

Toto omezení se nevztahuje mj. na:

lihoviny ve množství 1 l, víno 2 l, pivo 5 l a tabákové výrobky 200 cigaret (nebo 200 g těchto výrobků) dovážené občany v osobních zavazadlech;

potraviny pro vlastní spotřebu v celkové hodnotě až 50 EUR na jednu osobu dovážené v následujícím objemu:

  • v obalu od výrobce určeném pro maloobchodní prodej – ve množství nejvíce jednoho balení nebo o celkové hmotnosti nejvíce dva kilogramy pro každou položku na jednu osobu;
  • bez obalu – ve množství nejvíce dva kilogramy pro každou položku na jednu osobu;
  • bez obalu, jde-li o nedělitelný produkt připravený k přímé spotřebě – ve množství nejvíce jedné jednotky pro každou položku na jednu osobu.

Přes celní hranice Ukrajiny nelze dovézt:

  • zboží, které by mohlo způsobit škodu na zdraví nebo ohrozit život obyvatelstva a zvířectva, popř. zapříčinit škodu na životním prostředí;
  • literární a umělecká díla, polygrafickou produkci a ostatní tiskoviny, filmové, fotografické, zvukové nosiče a jiné materiály propagující válku, krutost, pornografii, rasovou, etnickou nebo náboženskou nesnášenlivost, vyzývající k násilnému svržení ústavního pořádku na Ukrajině;
  • zboží a osobní věcí, jejichž dovoz vyžaduje povolení jiných státních orgánů, pokud toto povolení chybí. Přehled uvedeného zboží a osobních věcí stanoví Kabinet ministrů Ukrajiny.
  • Podmínky vývozu zboží mimo celní území Ukrajiny občany stanoví § 250 Celního zákoníku Ukrajiny. Na základě požadavků uvedeného ustanovení vyvážejí občané zboží mimo celní území Ukrajiny způsobem a za podmínek stanovených legislativou Ukrajiny pro podniky, nestanoví-li zákon jinak.
  • Účinnost § 250, odst. 1 Celního zákoníku Ukrajiny se nevztahuje mj. na zboží, jehož souhrnná hodnota nepřevyšuje částku ekvivalentní 200 EUR.

Dle požadavků vyhlášky Kabinetu ministrů Ukrajiny ze dne 15. 5. 2003 č. 700 „O postupu vývozu drahých kovů (s výjimkou bankovních kovů, pamětních a jubilejních mincí Ukrajiny z drahých kovů), drahých kamenů a výrobků z nich a kulturních cenností občany za účelem jejich zcizení mimo celní území Ukrajiny“ vyvážejí občané drahé kovy (s výjimkou bankovních kovů, pamětních a jubilejních mincí Ukrajiny z drahých kovů), drahé kameny a výrobky z nich, jejichž souhrnná hodnota činí nejvýše 200 EUR (kromě věcí, jejichž vývoz mimo celní území Ukrajiny je zakázán, a osobních věcí), za účelem jejich zcizení mimo celní území Ukrajiny s povinným písemným deklarováním způsobem stanoveným legislativou pro občany, a to bez úhrady cel a poplatků.

Na základě požadavků § 251 Celního zákoníku Ukrajiny nesmí občané vyvážet mimo celní území Ukrajiny, a to bez ohledu na celkovou hodnotu:

  1. zboží, na které jsou v souladu s legislativou Ukrajiny uplatňována opatření v rámci tarifní a netarifní regulace vývozu;
  2. zboží, které je předmětem státních dotací, s výjimkou předmětů pro osobní potřebu;
  3. zboží průmyslového určení (zařízení, příslušenství, materiály apod.) dle přehledu stanoveného Kabinetem ministrů Ukrajiny.

Dle požadavků § 97 Celního zákoníku Ukrajiny stanoví postup přepravy valutových cenností přes celní hranice Ukrajiny Národní banka Ukrajiny.

Vyhláška Představenstva Národní banky Ukrajiny ze dne 12. 7. 2000 č. 283 „O schválení Pokynů pro přepravu ukrajinské měny, cizí měny, bankovních kovů, platebních dokladů, ostatních bankovních dokladů a platebních karet přes celní hranice Ukrajiny“ (dále jen Pokyny) registrovaná Ministerstvem spravedlnosti Ukrajiny dne 28. 7. 2000 pod č. 452/4673 stanoví postup přepravy ukrajinské měny, cizí měny, bankovních kovů, platebních dokladů, ostatních bankovních dokladů a platebních karet přes celní hranice Ukrajiny.

K použití „zeleného“ koridoru jsou oprávněny osoby, které v době překročení hranice mají při:

 

Vývozu

Dovozu

Ukrajinská měna

max. 15.000 hřiven

(s výjimkou mincí z drahých kovů)

Cizí měna a/nebo cestovní šeky a šeky na jméno a/nebo karty Visa Travel Money

max. 3.000 USD

nebo ekvivalent této částky v jiné cizí měně

(s výjimkou mincí z drahých kovů)

 

Platební karty (dále jen PK), ostatní bankovní doklady

Platební karty emitované bankami Ukrajiny (včetně mezinárodních platebních systémů)

Platební karty emitované bankami Ukrajiny (včetně mezinárodních platebních systémů)

pro fyzické osoby nerezidenty: Platební karty emitované zahraničními bankami (včetně mezinárodních platebních systémů) a nebankovními ústavy dovezené/zaslané na Ukrajinu za dodržování požadavků platné legislativy

Platební karty emitované zahraničními bankami (včetně mezinárodních platebních systémů) a nebankovními ústavy

knížky (vkladní) na jméno a ostatní vkladní doklady potvrzující existenci vkladů v cizí měně v oprávněných bankách, jsou-li tyto doklady vystaveny na osobu, která opouští území Ukrajiny

knížky (vkladní) na jméno a ostatní vkladní doklady potvrzující existenci vkladů v cizí měně v oprávněných bankách, jsou-li tyto doklady vystaveny na osobu, která vstupuje na území Ukrajiny

Dále na základě požadavků § 27 Celního zákoníku Ukrajiny může zboží přepravované přes celní hranice Ukrajiny vedle celní prohlídky podléhat hygienicko-epidemiologické, veterinární, fytosanitární, radiologické, ekologické kontrole a kontrole přesunu kulturních cenností.

Celní odbavení zboží přepravovaného přes celní hranice Ukrajiny je dokončeno teprve po provedení nezbytných pro toto zboží typů kontrol stanovených legislativou Ukrajiny, které jsou uvedeny v odst. 1 tohoto paragrafu.

Je-li tedy přes celní hranice Ukrajiny přepravováno zboží, které vedle celní kontroly podléhá jinému typu kontrol, nemohou občané využít „zelený“ koridor pro celní odbavení zboží za zjednodušeného postupu.

§ 339 Celního zákoníku Ukrajiny stanoví odpovědnost za porušování postupu absolvování celních prohlídek v zónách (koridorech) zjednodušené celní kontroly, tedy pokud osoba, která k celnímu odbavení zvolila uvedenou zónu (koridor), měla u sebe v době celní prohlídky zboží, jehož přeprava přes celní hranice Ukrajiny je zakázána nebo omezena, nebo zboží ve množství převyšujícím limit pro přepravu přes státní hranice Ukrajiny nepodléhající proclení, bude taková osoba potrestána pokutou ve výši padesát až sto nezdanitelných minimálních příjmů občanů nebo zabavením tohoto zboží.

Do textů uvedených dokumentů je možné nahlédnout v síti Internet na webovém serveru Státní celní služby Ukrajiny na adrese: http://www.customs.gov.ua (viz rubriku „Інформація для громадян*“).


* Informace pro občany